DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 05.09.2021 18:46:46 

Mimořádnou speciální výstavu irských vlkodavů při WDS 2021 v Brně BVV

1. 10. 2021

bude posuzovat

Grzegorz Weron /PL/ 

 

Na Klubové výstavě WDK 2021 v Golf & Spa Resortu Konopiště

3. 7. 2021

bude posuzovat

Jana Műllerová /ČR/ CHS Flintstone

 

 

Na Klubové výstavě WDK na Konopišti

19. 9. 2020

bude posuzovat

František Bouček /ČR/ CHS Ze Zličínských luk

 

 

Na Klubové výstavě WDK v Pecínově

5. 10. 2019

bude posuzovat

František Bouček /ČR/ CHS Ze Zličínských luk 

 

Na Klubové výstavě WDK v Náměšti nad Oslavou

1. 6. 2019

bude posuzovat

Ludovica Salamon z Itálie

2018

Na klubové výstavě WDK
13. 10. 2018 na Konopišti bude posuzovat:

Věra Sosnová (CZ)
Farnáh salukis kennel

Jana Műllerová (CZ)
Flintstone irish wolfhounds

 


 

Na klubové výstavě WDK
16. 6. 2018 v Náměšti nad Oslavou posuzovala:

Eileen Og Flanagan (USA)
Carrickaneena kennel

 

2017

Na klubové výstavě WDK
7. 10. 2017 na Konopišti posuzovala:

Magdalena Zahoran - Teleki (D)

​Neuschwanstein IW &D´s kennel


Na klubové výstavě WDK
17. 6. 2017 v Náměšti nad Oslavou posuzovala:

Jan Pain (GB)
Ravensbeech kennel

 

2016

Na klubové výstavě WDK
17. 9. 2016 na Konopišti posuzoval:

Andrej Kerpan (SLO)
 

 

Jmenuji se Andrej Kerpan a v současné době jsem FCI rozhodčím pro tři plemena chrtů: irský vlkodav, vipet a saluki a mezinárodním coursingovým rozhodčím ze Slovinska.
 
Moje první plemeno psa, které jsem si pořídil, byl irský vlkodav. V tomto čase jsem dával přednost výstavám, a proto jsem se s ním účastnil mnoha výstav po celé Evropě s potěšujícími výsledky. Několikrát jsem získal dokonce i titul BIS. Přičemž největším úspěchem bylo pro mne získání titulu Světový vítěz 1996 ve Vídni se psem Meghan von den Sarrazenen. Mám rád výzvy a tak jsem se začal věnovat se svými psy i výcviku poslušnosti. Trénoval  jsem  své vlkodavy,  dokud jsem nezískal certifikát v poslušnosti, který byl udělen vůbec prvnímu chrtu v historii Slovinska. Po letech jsem dosáhl na nejvyšší úroveň ve výcviku se svými border koliemi. Nakonec jsem se rozhodl věnovat se pouze chrtům. 
Dlouhá léta jsem členem Klubu chovatelů chrtů ve Slovinsku a déle než 20 let jsem byl i členem výboru. V současnosti jsem členem coursingového výboru a předsedou komise pro coursingové rozhodčí. Jako propagátor coursingu jsem stál u jeho samotného počátku ve Slovinsku. Začal jsem úspěšně pořádat mezinárodní coursingy v mé zemi i v zahraničí. Účastním se pravidelně  coursingů se svými vipety s výbornými výsledky. V roce 2015 získal můj vipet ve svých 20 měsících titul Evropský coursingový šampion. 
Během posledních pár let jsem posuzoval výstavy i coursingy ve 12 různých zemích. Nedávno jsem posoudil Klubovou výstavu irských vlkodavů a madarských chrtů v Maďarsku a Evropský šampionát v coursingu na Slovensku.

Na klubové výstavě WDK
v Náměšti mad Oslavou posuzovala:

Marion Marpe (DE)
CHS Ard - Ri
 

Já a můj manžel Teo jsme se stali se svým prvním vlkodavem členy německého klubu chovatelů chrtů DWZRV v roce 1976. Posléze jsme začali irské vlkodavy chovat pod názvem naší chovatelské stanice ARD - RI v roce 1978. Odchovali jsme opravdu mnoho známých šampionů.

Ve stejné době jsme se stala na víc než 10 let členem výboru klubu DWZRV a jednatelem pro oblast Severní Porýní – Westfálsko, Porýní – Falc.

V roce 1990 jsem zahájila svou činnost jako rozhodčí specialista pro plemena Irský vlkodav, Deerhound, Afghánský chrt a Saluki. Můj muž začal posuzovat Irské vlkodavy a Deerhoundy v roce 1995. Poté, co jsem odposuzovala velký počet těchto plemen na CACových výstavách, jsem dostala pozvání posoudit klubové výstavy v Severním Irsku, Francii, Švédsku, Belgii, Dánsku, Finsku a v dalších zemích. Můj muž Theo posuzoval klubovou výstavu IERDIE v Holadnsku, klubovou výstavu ve Francii a Belgii. Samozřejmě jsme také posuzovali na několika mezinárodních CACIB výstavách v Německu. Poslední čtyři roky můj manžel omezil své posuzování kvůli jeho nemoci.

V roce 2014 jsem se stala rozhodčí pro celou X. skupinu FCI a v letošním roce i pro V. skupinu FCI.

Je pro mě opravdu velkým potěšením, že jsem v tomto roce obdržela pozvání k posouzení Vaší klubové výstavy WDK v České republice.


Marion  Marpe

 
2015

Na klubové výstavě WDK
na Konopišti posuzoval:

Ian Finney (IRL)
CHS Gulliagh
 

Narodil jsme se mezi irskými vlkodavy. Můj otec Timothy založil chovatelskou stanici více než před 20 lety ještě před tím, než jsem se narodil já. Bylo to tedy pro mě přirozené účastnit se výstav a dalších akcí s irskými vlkodavy již v době, kterou si jako dítě nemůžu pamatovat. Vyrůstal jsem tedy obklopen těmito úžasnými psy. Když jsem byl dostatečně starý, začal jsem soutěžit v Junior Handlingu, ve kterém jsem pokračoval i v mém teenagerovském věku. Byl jsem v té době v Irsku jediný, kdo se kvalifikoval do Národního finále s irským vlkodavem.

Jak šel čas, začal jsem vystavovat vlkodavy ve všech třídách a v 16-ti letech jsem se stal plnoprávným partnerem chovatelské stanice mých rodičů Gulliagh. Od této doby naši psi získali 10 irských šampionátů, dva anglické šampionáty a dalších 5 irských šampionátů s jezevčíky. Psi z naší chovatelské stanice jsou v rodokmenech nejen evropských linií ale i v USA a Argentině.

Předváděl jsem psy na mnoha výstavách a můj první BIS jsem získal na Klubové výstavě irských vlkodavů Severního Irska, když mi bylo 19. V té době jsem také začal studovat v zahraničí na veterinární fakultě a zárověn jsem zahájil studium na rozhodčího exteriéru pro irské vlkodavy. Ty jsem poprvé posoudil v roce 2007. Nyní mám kvalifikaci posuzovat afghánské chrty, barzoje, deerhoundy, irské vlkodavy, italské chrtíky, saluki, sloughi a whippety.

V červnu 2014 jsem měl tu čest posuzovat irské vlkodavy jako jeden z rohodčích na EIWC výstavě ve Finsku. Dále jsem posuzoval v Německu, Švédsku, Irsku a v České republice. Příští rok v létě 2016 jsem byl nominován posuzovat Klubovou výstavu irských vlkodavů v Nové Anglii v USA.

V současné době pracuji jako veterinární lékař a opět vděčím irským vlkdavům, že nasměrovali i mojí pracovní kariéru a doufám, že také jednou budu pokračovat v práci chovatelké stanice Gulliagh.

Těším se do České republiky, kde budu mít tu čest posoudit vaše irské vlkodavy.

 


Na klubové výstavě WDK a SV
30. - 31. 5. 2015
v Náměšti nad Oslavou posuzovali:

Csilla Juhasz, HU
CHS Glor na Gael

 

rozhodčí

Narodila jsem se v roce 1961 v Maďarsku ve městě Szentes a stále žiji v Maďarsku.  Dokončila jsem vzdělání ve zdravotnictví a v současné době pracuji v kosmetickém průmyslu. Více než 25 let sdílím svůj život a domov s irskými vlkodavy. Chovám je společně s manželem v chovatelské stanice Glor na Gaël. Mým osobním cílem je zachovat plemeno, zajistit mu dobré životní podmínky a současně udržet dobrý zdravotní stav. Několik psů pocházejících z naší chovatelské stanice získalo titul Mezinárodní šampion krásy a tituly Evropský a Světový vítěz.

Účastním se průběžně vzdělávacích kurzů v maďarské kynologii. V roce 2010 jsem začala studium na rozhodčího. Nejdříve jsem úspěšně složila zkoušku pro plemeno irský vlkodav a posléze pro celou skupinu X FCI. V současné době posuzuji skupiny FCI X a IV. Také jsem prezidentem Klubu chovatelů irských vlkodavů v Maďarsku.

Je mi ctí a velkým potěšením posoudit irské vlkodavy na vaší Jubilejní klubové výstavě.
 


Graham Hill, GB

 

 

Speciální výstava chrtů Náměšť nad Oslavou

Alain Dumortier, F
CHS Graal Quest

greyhound, whippet, saluki, sloughi, azawakhVždycky  jsem  miloval greayhoundy a další chrty, ale můj první pes, když jsem byl mladý, byl irský setr (můj otec byl myslivec).

V roce 1985 jsem se rozhodl, že budu mít mého prvního greyhounda. Věděl jsem, že pan André Renard je jedním z nejlepších chovatelů a hodně jsem studoval linie jeho psů. Setkal jsem se s ním v roce 1986 a brzy se z nás stali přátelé.

Prvního greyhounda «D' Lutèce des Saintes Croisades» jsem si pořídil v roce 1988 (Int Ch «V'Gitane des Saintes Croisades» X Ch «Pilote Von Birknershof»), který získal CAC na výstavě šampionů Francie v roce 1993.

První  vrh jsem měl pod CHS des Saintes croisades s Int Ch «A'Icare Des Saintes Croisades», ve kterém byla dvě štěňata. Pes, Int Ch a Ch Holandska «Ipsos des Saintes Croisades», který získal titul BOB na francouzském šampionátu v Longchamp v roce 1995. Jeho sestra  «Isis des Saintes Croisades» byla velmi typickou představitelkou plemene, ale neměla ráda výstavy.

V roce 1997 jsem spojil Isis se psem  «Solstrand Gold Standard» a vytvořil jsem tak svou CHS «Graal Quest». Isis se narodila úžasná štěňata (Niebull, Nothingham, Niamey…). Jedno z nich, černá fenka  «Graal Quest Now and Ever» byla mou nejoblíbenější, dokonale jsme si rozuměli. Stala se Interšampionkou, šampionkou Francie, Belgie, Holandska a UK a dosáhla skvělého ocenění – BOB a BIG 2 na Crufts 2002.

Měla dva vrhy. Z prvního vrhu z roku 2001 (s Int Ch «Ipsos des Saintes Croisades») byla jen jedna fenka «Graal Quest Sweetness Of Now». Druhý vrh s Ch Velké Británie «Boughton Benvoluto» (chovatelka Clare Boggia) se narodil v roce 2003.
Toto spojení dalo mnoho vynikajících potomků. Nechal jsem si  «Graal Quest Up» a «Graal Quest Uscher», kteří se stali nejlepším mladým psem a nejlepší mladou fenou na výstavě šampionů Francie v Nantes v roce 2004.

Ale také «G Q Urtisse», «Graal Quest Utter» (majitelka paní Belgherbi) se stali Interšampiony, šampiony Lucemburska a Německa, «Graal Quest Urostar» exportovaný k paní Georgianna Mueller CHS Aroi v USA se stal Interšampionem a je otcem mnoha šampionů USA, «Graal Quest Unice» (majitel André Renard) získal mnoho titulů CACIB a BOB a zvítězil na speciální výstvě greyhoundů ve Francii v roce 2007.

V roce 2006 jsem nakryl  «Graal Quest Sweetness of Now» Interšampionem «Epic Cool» (chovatel Anna Lena lmgren a Johan Rosengren, majitel Paul Daenen). Narodilo se devět štěňat. Ponechal jsem si psa «Graal Quest Burbury», který se stal šampionem Francie, Belgie, Holanska, Lucemburska a pětkrát získal BIS. Zároveň jsem si z tohoto vrhu nechal jeho sestu «Graal Quest Bikini», která získala tytéž tituly.
Jejich sestra  «Graal Quest Brooklyn» (žije u mého přítele Pierra Delassus) zvítězila na speciální francouzské výstavě greyhoundů v roce 2008.

V roce 2008 jsem si vzal dceru po multi CH «Epic Cool» (P.Dhaenen) a «Grral Quest Unice» (A.Renard), fenku «D’ Graal Quest des Saintes Croisades» (narozena 12. 5. 2008), která se stala pětinásobnou šampionkou – Interšampionkou, šampionkou Francie, Belgie, Holandska a Lucemburska.

V roce 2010 jsme spojili Burbury a Bikini, a získali jsme tak naši skvělou šampionku Belgie a Interšampionku «Graal Quest Forever» (narozena 12. 12. 2010). Dostali jsme «Aroi Aryal Quenn of Speed», která je vnučkou naší  «GQ Urostar». Ta v loňském roce dostala BIS na Speciální výstavě plemene v Belgii.

V roce 2012 jsem spojil «Graal Quest Burbury» s «D’G Q des S Croisades» a z tohoto vrhu jsem si nechal  «GQ Héloise» (Junior BIS v Douai v roce 2013).

Náš poslední vrh je ze srpna 2014, ve kterém se ze spojení  «GQ Bikini» a multi Ch a světový vítěz  «D’Ulysse des Saintes Croisades» narodila tři krásná štěňatka, mezi nimi také «GQ James Bond».

Mohu ještě doplnit, že v letech 2002 – 2004 jsem byl předsedou francouzského klubu chovatelů greyhoundů (CAGF). Jsem rozhodčím skupiny X. a některých plemen ze skupin V. a IX..

Rád bych poděkoval za pozvání k posuzování vaší speciální výstavy. Je to pro mě velká čest a velmi si toho cením.


 Graham Hill, GB
Dimland barzois

barzoj, deerhound

Celý můj život je spjat se psy, zvláště pak s chrty, loveckými psy, pracovními a pasteveckými plemeny. Můj zájem o barzoje začal už v roce 1965 a od té doby jsem odchoval a vystavoval mnoho barzojů šampionů. V současné době se mnou doma žijí 4 barzoji, 2 whippeti a 1 cardigan corgi.

Pracoval jsem v mnoha výborech psích klubů a různých funkcích jsem ve Welsh Kennel Clubu působil více než 35 let. V současné době pracuji jako :

  • Secretary of The Welsh kennel Club
  • President of The Gundog Society of Wales
  • President of the Working& Pastoral Breeds of Wales
  • President of Rottweiler Club of Wales
  • Patron of the Welsh Springer Spanile club of Wales

Také se účastním práce jako člen výboru Kennel Club Breed Standard and Stud Book, KC Show Executive Sub-committee.

Jsem členem organizačního týmu na Cruft´s a k mé povinnosti patří komentování v hlavním závěrečném kruhu.

Jako rozhodčí jsem schválen k zadávání KC Challenge Certificates pro 28 plemen v KC Hounds skupině, 6 plemen v KC Pastoral skupině a pro Rotvajlery. Mohu posuzovat také KC skupiny Hounds a Pastoral na úrovni Championship show.

Posuzoval jsme ve velké míře v UK, ale také v zemích Evropy, Rusku, Skandinávii, Jižní Africe a Austrálii.

 


Pernille Monberg, DK
CHS Wolfhouse

irský vlkodav

Pernille Monberg pochází z Dánska, kde vystudovala antropologii na Kodaňské univerzitě (University of Copenhagen).
Původně koně a teď psi jsou důležitou součástí jejího života. V roce 1976 její rodiče koupili dvě čtyřměsíční feny irského vlkodava. Měli to být psi hlavně Pernilliny matky, ale s její náhlou smrtí jen tři měsíce potom, co přivezli štěňata domů, se o ně začala starat Pernille. Rychle k sobě přilnuly, takže když se další rok přestěhovala do svého vlastního domu, vlkodavové ji následovali.

Vlkodavové jsou návykoví, nyní o 38 let později stále s tímto plemenem pracuje. Pod chovatelskou stanicí Wolfhouse odchovala více než 200 štěňat ve 29 vrzích.

Její úspěchy ve výstavním kruhu zahrnují více než 100 titulů šampionů, národních i mezinárodních, Světového vítěze mladých MultiCh. Wolfhouse Pergolesi, Světového vítěze MultiCh. Wolfhouse Knock Out a Světového vítěze veteránů Ch. Wolfhouse Pavane.

Dnes jsou "Wolfhouse" irští vlkodavi a jejich potomci po celé Evropě, Rusku, Africe, Canadě a USA. Pernille studovala též chování zvířat a zajímala se o to, jak žijí psi ve smečce a jak se k sobě chovají navzájem. Publikovala nespočetně článků o chovu, zdraví a sociálním životě psů v časopisech a knihách po celém světě.

 Hanna Woźna Gil, PL
CHS Festina

afgánský chrt, italský chrtík, polský chrt, maďarský chrt
a ostatní nejmenovaná plemena

Když v roce 1996 vstoupil do mého života irský vlkodav, úplně se mi změnil a začal se otáčet kolem chovu čistokrevných psů. Mezitím jsem se věnovala i jiným plemenům, například Polskému chrtu, se kterým jsem získala v roce 2006 titul Světový vítěz z konkurence 80 jedinců.

V roce 2001 jsem začala svůj chov deerhoundů a v roce 2005 se narodili první irští vlkodavové v chovatelské stanici Festina. Mezi nejúspěšnější jedince narozené v CHS Festina patří Angie Festina (Interšampion, Multichampion), Geisha Festina (Interchampion, Multichampion, multi BOG a BIS vítěz), LARGO LAMAZ Festina (Interchampion, PL a Lt Ch, European Winner'14) a NARNIA Festina (Interchampion, Pl a Lt Ch, FCI Central European chrtů Winner'14, BOB, BIS III).

Významným rokem byl pro mne rok  2008, kdy se mi narodil můj syn a já se stala rozhodčím pro X. skupinu FCI. Od té doby pracuji v Polském kynologickém klubu, kde se podílím na organizaci výstav a jiných kynologických akcí.

V poslední době se věnuji také koním, účastním se skokových a drezurních soutěží.

Hanna Wozna-Gil

 

 

2014

Na klubové výstavě WDK
25. 10. 2014
v Náměšti nad Oslavou posuzoval:

Mr. Gerard Jipping, NL

rozhodčí

Pan Gerard Jipping je nejen výborný specialita na chrty, ale i jeden z nejznámějších kynologických osobností světa. Psi ho provázeli celým jeho životem. Jeho život s chrty se datuje do roku 1976, kdy si pořídil Afghánské chrty. Od roku 1985 se s nimi začal účastnit mezinárodních výstav v Holandsku, Belgii a v Německu a choval je pod chovatelskou stanicí EL HARAKAT. Zvyšující se zájem o kynologii ho zavedl v roce 1992 až ke studiu pro rozhodčí exteriéru. Nejprve začal posuzovat Afghánské chrty a o deset let později se stal rozhodčím pro celou X. skupinu FCI. V současné době je také rozhodčím celé  I. a V. skupiny FCI a vybraných plemen z IX. skupiny FCI. Posoudil již mnoho výstav v mnoha zemích různých kontinentů od Evropy přes Asii, Ameriku, Austrálii. Jeho nynější funkce v kynologickém světě jsou následující:

  • Prezident Klubu chovatelů chrtů v Holandsku

  • Prezident holandské organizace „Raad van Beheer” (obdoba naší ČMKU)

  • Vice - Prezident FCI

  • Prezident  Euro - Sighthound Show FCI

  • Prezident Word Dog Show 2018

Bude nám velkou ctí přivítat  rozhodčího Gerarda Jippinga na naší Klubové výstavě WDK 2014.

 Na klubové výstavě WDK a SV
7. - 8. 6. 2014
v Náměšti nad Oslavou posuzovaly:

 

Ms. Jocelyne Gagné, Welland, Ontario, Canada
Kennel STARKEEPER Irish Wolfhounds

 

Moje zaujetí a láska k irským vlkodavům začala v roce 1978. Svůj první vrh jsem odchovala pod jménem chovatelské stanice Starkeeper v roce 1980. Měla jsem úspěšný chovatelský program a vyprodukovala nebo vlastnila jsem více než 100 irských vlkodavů, kteří se stali šampiony, držiteli titulů v poslušnosti, mistrů coursingu a dostihů v Kanadě a USA. Chovala jsem a předváděla své psy na mnoha BIS výstavách a Best in show Speciální výstavy, včetně obou prestižních amerických a kanadských Národních speciálních výstav irských vlkodavů. Takže dobře vím, jaké to je, být posuzován, stejně jako posuzovat.

Po dobu třiceti let jsem posuzovala v terénu sledování návnady a oddala jsem se tomuto sportu v Kanadě, Spojených státech a Itálii. Rovněž jsem se přímo podílela na dostizích pro chrty a někteří z mých psů pracovali v poslušnosti.

V současné době  jsem schválenou rozhodčí kanadským Kennel Clubem pro všechna plemena Hounds, teriérů, toy a non- sporting skupin, mám licenci posoudit Best in Show. Jsem schválena anglickým Kennel Clubem zadávat ocenění CC pro irské vlkodavy.

Žila jsem s více chrty (IW, skotský deerhoundů & Whippet) a považuji se za specialistu na chrty. Moje angažovanost jako člena klubu všech plemen a několik poradců mi poskytlo solidní vzdělání o teriérech a společenských plemenech.

Moje pozvánky k posuzování zahrnují výstavy pro všechna plemena a specialní výstavy napříč Kanadou, Spojenými státy ale i v Austrálii, Finsku, Německu, Itálii, Lucembursku, na Novém Zélandu, v Severním Irsku, Velké Británie a nyní i v České republice. Vrcholem  mé kariéry rozhodčího bylo pozvání k posuzování The Irish Wolfhound Club of America National Specialty v dubnu 2013. Miluji psy, a opravdu si užívám posuzování. Vynikající jedinci v každém plemeni jsou vzrušující a zasluhují si uznání. Posuzování mi poskytuje příležitost spojit svou lásku ke psům, cestování a setkání se zajímavými lidmi. Těším se na svou první návštěvu Vaší země a posuzování Vašich krásných chrtů.

S úctou Jocelyne Gagné


Gayle Bontecou, USA
Kennel Gayleward´s

Moje historie a minulost byla vždy spojena se zvířectvem všeho druhu, tvaru a velikosti od páva po tažného koně. Svého prvního deerhounda jsem uviděla v 6ti letech a trvalo mnoho let, než to začalo nést ovoce. 1960 byl onen rok, kdy moje první fena z Rotherwoodu - Verona of Rotherwood, odstartovala více než 50ti letou linii chovu, výstav, posuzování a lásku k mnoha těmto psům v mém životě …. 

Bylo tu přes 100 šampionů, několik z nich odešlo do dalších zemí a jiní byli importováni, aby obohatili naši genetickou základnu. Ráda bych vydržela pokračovat ve stejném duchu po dalších 50 let ….

Přijala jsem výjimečné ocenění Chovatel roku od Ameriského Kennel Clubu pro skupinu Chrtů. Dvakrát jsem posuzovala National Specialty of the Scottish Deerhound Club of America. Kromě jiných jsem posoudila též Australian Deerhound Specialty, Swiss Deerhound, výstavy v Dánsku, Švédsku a Kanadě. V současné době žiji v New Yorku se svým manželem, svými psy z Gayleward, koňmi, kočkami, drůbeží a několika psy jiných plemen a směskou volně žijících zvířecích kamarádů!

Opravdu se těším na naše setkání a tu čest mít to priviliegium posuzovat vaše chrty.

S nejvyšší úctou,
Gayle Bontecou.

 

 

2013

 

Na klubové výstavě WDK
21. 9. 2013
na Konopišti posuzoval:


Dr. Frédéric Maison - Francie (Chs. Grand Chien de Culann)

Můj skutečný zájem o psy začal asi před 25 lety. Jako dárek po absolvování veterinární fakulty jsem dostal od rodičů fenku greyhounda. I když byla koupena spíš jako domácí mazlíček, začal jsem se stále více zajímat o psí výstavy. Tam jsem také poprvé uviděl irského vlkodava.

  Svého prvního vlkodava jsem si pořídil z francouzské chovatelské stanice. Byla to fenka, kterou jsem později nakryl psem z německé chovatelské stanice paní Evertz /Tirliffin/. Tato chovatelské stanice je stále dominantní v mých liniích. Použil jsem psy i z jiných chovatslkých liní jako Curoï, Hydebeck a Pitlochry´s. V poslední době jsem použil více psů z chovatelské stanice Oelműhle.

   Neodchovávám příliš mnoho vrhů, ne více než dva vrhy ročně, vzhledem k mému pracovnímu vytížení při povolání veterinárního lékaře. Také mnoho nevystavuji, ale snažím se zúčastnit všech velkých akcích pro irské vlkodavy - francouzské, německé, belgické klubové výstavy, světové a evropské výstavy, EIWC či Cruft´s občas s úspěchem. Moji psi se také úspěšně účastní i mezinárodních coursingů.

  Od roku 2004 jsem prezidentem francouzského klubu chovatelů irských vlkodavů a deerhoundů, což je velká zodpovědnost a mnoho práce. V současné době jsem také rozhodčí s kvalifikací pro plemena irský vlkodav, deerhound, greyhound, afgánský chrt, italský chrtík, barzoj a saluki. Velmi se těším na posuzování vaší klubové výstavy, která má ve světě dobrou pověst.

 

Dr. Frédéric Maison /du Grand Chien de Culann/

 

 


Na klubové výstavě WDK
8. 6. 2013
v Náměšti nad Oslavou posuzoval:

Jürgen Rösner (DE)

 

 

2012

 

Na klubové výstavě WDK
se zadáváním titulu Klubový vítěz 9. 6. 2012
v Náměšťi nad Oslavou posuzovala:

Mary Mc Bryde
chs MARUMAC

Můj život s irskými vlkodavy ve zkratce


O irské vlkodavy jsem se začala zajímat už jako dítě při čtení encyklopedií plemen psů. V roce 1967, když mi bylo 11 let, jsme s rodinou jeli na třítýdenní dovolenou do Irska a za celou dobu jsme neviděli ani jediného vlkodava. Teprve poslední den jsme za pomoci místních poštovních úřadů našli nedaleko jednoho chovatele. Využili jsme této příležitosti a navštívili jej - byl to Anthony Killykeen-Doyle - a tady jsem se poprvé skutečně setkala s irskými vlkodavy. Byli úžasní a od té doby jsem  na tomto plemeni trvale, dá se říci, závislá.

Trvalo něco přes tři roky, než jsem přesvědčila rodiče, že opravdu chci všechny své úspory věnovat na koupi prvního štěněte irského vlkodava. Podařilo se a na začátku roku 1971 ke mně přišla Sanctuary Monagh of Marumac. Ona se stala zakladatelkou chovatelské stanice Marumac, a s ní jsem také poprvé vstoupila do výstavních kruhů. Její vnučka, Ch. Marumac Bahbarella, se stala mnohonásobnou šampionkou, držitelkou rekordního počtu zadaných CC, a z této linie také pochází mnoho dalších úspěšných psů, kteří  získali  tituly šampionů v mnoha různých zemích. Přestože stanice Marumac je v současné době zúžena jen  na jednoho psa, jde stále o tutéž linii, Maida je  potomkem mého prvního psa a skvělým společníkem.

Za posledních 42 let byly moje odchovy  irských  vlkodavů  prodány do mnoha různých zemí  mnoha různým majitelům. Řada psů pocházejících z chovatelské stanice Marumac byla v průběhu  let vystavována, stali se šampiony v řadě zemí, a lze je najít v rodokmenech současných irských vlkodavů po celém světě. Mým vlastním největším úspěchem ve výstavních kruzích bylo vítězství BEST IN SHOW s Marumac Elizabeth (nejlepší fena) a ocenění nejlepší pes pro Marumac Eaglewood v otevřené třídě v roce 1992 na výstavě Irish Wolfhound Club of America National Specialty (rozhodčí Mary Morrison). Oba tito psi byli z mého vlastního chovu, byla jsem jejich majitelkou i chovatelkou, sama jsem je na této výstavě vystavovala a byli to jediní dva psi, které jsem na této výstavě prezentovala. Byl to opravdu úžasný zážitek!
Jako rozhodčí jsem začala s posuzováním irských vlkodavů v roce 1978, k vyšším stupňům výstav jsem se dostala a své první CC zadala v roce 1985, v zahraničí jsem poprvé posuzovala v roce 1986. Od té doby jsem posuzovala mnohokrát a vždy to pro mne bylo velmi zajímavé.


Marumac Elizabeth (1992)

 

V roce 1998 vyšla moje kniha o irských vlkodavech a  byla velmi dobře přijata. Naplňuje mě velkou radostí, že moje kniha bude pomáhat majitelům irských vlkodavů a přinášet informace zájemcům o plemeno ještě dlouhou dobu.

V současné době se věnuji chovu jedinečných andaluských koní v široké škále úžasných barev. V průběhu jara a léta očekáváme narození čtyř hříbat. Mezi péčí o koně a o stádo shetlandských ovcí jsem se pustila do stavby dřevěného, dubového domu. Tím "pustila do stavby" myslím to, že se sama oháním kladivem a pilou, což mě plně zaměstná minimálně po celý příští rok …

Mary McBryde


Na klubové výstavě WDK
bez zadávání titulu Klubový vítěz 22. 9. 2012
na Orlíku posuzoval:

Tibor Havelka (SK)

http://www.dogsk.sk/kynologia/revue/havelka07_05.htm